Ile ważą tornistry?

W dniu 1 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach pracownicy Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Łodzi we współpracy z pracownikami Oddziału Nadzoru Higieny Dzieci i Młodzieży oraz Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Łodzi przeprowadzili akcję prozdrowotną mającą na celu zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa u dzieci w wieku szkolnym. Dzień ten został ogłoszony przez MEN Ogólnopolskim Dniem Tornistra, a cały październik – Miesiącem Ważenia Tornistrów.

Pracownicy wymienionych instytucji sprawdzali czy ciężar plecaków naszych uczniów nie przekracza przepisowych 10 – 15% wagi ciała. Ponadto rozmawiali z uczniami i nauczycielami o sposobach na zmniejszenie wagi tornistrów.

Zważono plecaki uczniów wszystkich poziomów klas. Najcięższy tornister należał do ucznia klasy piątej, ważył 6,26 kg. Pierwszoklasiści dźwigali plecaki ważące od 2,10 do 3,32 kg (ok. 10% wagi ciała dzieci). Najlżejsze plecaki należały do uczniów klasy trzeciej, u których średnia waga tornistra wynosiła 2,0 kg. Najcięższe były własnością uczniów klasy drugiej. W jednym przypadku ciężar tornistra osiągnął 18% wagi ciała, w sześciu stanowił ok. 14%. W klasach VI – VIII oraz III wszystkie plecaki ważyły poniżej 10% wagi danego ucznia.

Pomimo zapewnienia możliwości  pozostawiania podręczników, materiałów ćwiczeniowych i przyborów szkolnych oraz właściwego zaplanowania zajęć czy zaleceń nauczycieli, nie wszyscy uczniowie korzystają z tych udogodnień i rad. Dlatego istotne jest  zaangażowanie rodziców, aby ich pociechy nie zabierały do szkoły zbędnych danego dnia książek, zabawek, dodatkowych piórników.

Szanowni Rodzice, uprzejmie prosimy, zwracajcie  uwagę na to, co Wasze dziecko nosi w plecaku szkolnym. Pamiętajcie, iż lżejszy tornister to zdrowszy kręgosłup.

przedstawicielki SANEPID ważące ucznia uczennica stojąca na wadze uczniowie z tornistrami