(Ty)dzień Pluszowego Misia

Nasze miśki, misie, misiaczki.

Miś to nie tylko zwykła pluszowa zabawka. Dla każdego dziecka jest on wyjątkowy, ukochany, często niezastąpiony. Towarzyszy dzieciom w radościach, smutkach, rozterkach i tęsknotach. Dodaje im otuchy, łagodzi lęk przed samotnością, pomaga przy zasypianiu. Jest powiernikiem najskrytszych myśli swojego właściciela.

Tak pięknie o swoich misiach mówili uczniowie, którzy w minionym tygodniu odwiedzili bibliotekę szkolną. Wyglądała ona niezwykle – na regałach między książkami, stolikach, krzesłach i parapetach, rozsiadły się przeróżne misie. Taka wystawa pluszaków, które przynieśli uczniowie, spowodowała, iż miejsce to stało się jeszcze bardziej przytulne, kolorowe i zachęcające do wejścia.

Każda z klas 1 – 3 wraz z wychowawczyniami uczestniczyła w godzinnych spotkaniach z paniami bibliotekarkami, podczas których bawiły się i uczyły razem z misiem. Dzieci opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, słuchały oraz śpiewały misiowe piosenki, a także tańczyły. Poznały historię pluszowego misia. Miały okazję obejrzeć kilkudziesięcioletniego, wypchanego trocinami. Przytulały go z wielką czułością i radością. Pracując w grupach układały portrety misiów z puzzli wykorzystując do tego samodzielnie odczytane informacje, wymyślały dla nich imiona, opisywały je, oraz dzieliły się wymyślonymi przez siebie historyjkami o misiach na obrazkach. Ćwiczyły swoją spostrzegawczość  dobierając w pary identyczne misie. Wspólne wykonywanie zadań było dla dzieci doskonałą okazją do nauki zgodnego, efektywnego działania, a także uważnego czytania i słuchania. Wszystkim klasom bardzo podobało się dopasowywanie tytułów książek do odczytanych przez bibliotekarkę ich fragmentów oraz odszukiwanie tych pozycji na regałach. W ten sposób dzieci dowiedziały się jakie książki, w których bohaterem jest miś, można znaleźć w szkolnej bibliotece.  Uczniowie klas 2a i 3d wysłuchali też bajki terapeutycznej, w której bohaterem był miś Patyś.  Na koniec każdego spotkania dzieci zostały poczęstowane słodkim „małym co nieco” w postaci misiowych żelków. Wszystkie klasy otrzymały także plansze z konturami misiów do wspólnego kolorowania i opisania poprzez wymyślenie określeń dla danego misia. Dzieci klas 1 -4 zostały również zaproszone do udziału w konkursie literacko – plastycznym „ Razem tworzymy książkę z wierszami o misiach”.

Na szkolnych korytarzach uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy oraz odwiedzający szkołę rodzice i dziadkowie mieli okazję przeczytać misiowe mądrości Kubusia Puchatka z plakatów rozmieszczonych na drzwiach. W bibliotece podczas przerw uczniowie bawili się w misiowe łapki układając wykałaczki w grubych jednopalczastych rękawiczkach.  Wszyscy mogli też poznać historię produkcji pluszowych misiów czytając gazetkę tematyczną.

Galeria zdjęć z obchodów Dnia Pluszowego Misia znajduje się w zakładce biblioteki.

Uczniowie układający puzzle Pani bibliotekarka prowadząca zajęcia o niedźwiedziu Uczniowie z ułożonym obrazkiem Uczeń prezentujący wyszkukana książke