Udział w wykładzie Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej

Uczniowie biorący udział w projekcie unijnych „Poznawaj świat z radością” mieli okazję w sobotę  11 maja wraz z opiekunem Panią Beatą Majewską uczestniczyć w wykładzie Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego. Czwartoklasiści poczuli się jak prawdziwi studenci. Zasiedli w auli Politechniki Łódzkiej i wysłuchali wykładu „Co ma wspólnego bączek z rowerem, czyli dlaczego możemy jeździć na rowerze'', który wygłosił prof. dr hab. Jacek Ulański z Politechniki Łódzkiej. Uczniowie otrzymali odpowiedź na postawione w tytule pytanie, a nawet dowiedzieli się:  Jak zbudowane są diody i co mają wspólnego z bączkiem? Dlaczego jadąc na rowerze jesteśmy w stanie utrzymywać równowagę? Co ciekawe: sekret stabilności roweru nie jest związany z odpowiednim balansowaniem ciałem. Gdy rower nie jedzie, bardzo trudno jest utrzymać na nim równowagę. Co więcej, człowiek wcale nie jest potrzebny do tego, żeby rower trzymał pion. Większość rowerów rozpędzonych do umiarkowanych prędkości jedzie bez udziału rowerzysty. Uczniowie poznali nieznane im dotąd pojęcie z fizyki: efekt żyroskopowy. Po wykładzie mogli zadawać pytania i rozwinąć szerzej swoją wiedzę oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Uniwersytetu Dziecięcego za umożliwienie nam uczestnictwa  w tak ciekawym wykładzie.

uczniowie w sali wykładowej wykładowca w czasie prelekcji uczeń zadający pytanie wykładowcy