Spadkobiercy Kolucha

W ramach  obchodów  70. rocznicy nadania Koluszkom praw miejskich nasza szkoła zorganizowała, pod patronatem Burmistrza Miasta Koluszki, konkurs historyczny „Spadkobiercy Kolucha”.  W zmaganiach konkursowych wzięło udział sześć zespołów, wśród których znaleźli się reprezentanci szkół podstawowych: nr 1 oraz nr 2 w Koluszkach, w Różycy, w Będzelinie, w Gałkowie Dużym oraz w Długiem. W jury zasiedli opiekunowie uczniów, a także członek Stowarzyszenia „Historia Koluszek”.

Drużyny zmagały się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Ułożenie herbu Koluszek czy umieszczenie zdjęć wybranych obiektów na mapie naszego miasta nie sprawiły uczestnikom problemu. Prawdziwym wyzwaniem okazało się dla nich  zidentyfikowanie miejsc, na podstawie zdjęć przedstawiających dawne Koluszki.

Przed zebranymi zaprezentowały się też trzy postacie związane z Koluszkami. Brawurowy występ p. A. Borowieckiej, która wcielając się w rolę Jana Kiepury, zaśpiewała kultowy  przebój „ Brunetki, blondynki...” wzbudził uśmiech na twarzach wszystkich. Podobne emocje wywołał również Patryk Klimacki  jako Józef Piłsudski oraz Dawid Benka  występujący w roli Tadeusza Kościuszki.

Po zsumowaniu punktacji jury wyłoniło zwycięzców, przyznając następujące miejsca:

1. Młodzi Kolejarze - SP nr 2
  2. Pogromcy Historii – SP nr 1
  3. Trzej Muszkieterowie – SP w Będzelinie

Laureaci odebrali nagrody z rąk p. Waldemara Chałata, Burmistrza Miasta Koluszki natomiast wszyscy  uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

Warto dodać, że  przebiegający w duchu zabawy i zdrowej rywalizacji konkurs uświetnił krótki występ uczniów z kl. Vc. Młodzi aktorzy przygotowali inscenizację fragmentu legendy o Koluchu.

drużyna z Będzelina drużyna drużyna z Gałkowa Dużego drużyna z Różycy uczniowie przebrani w stroje z różnych epok drużyny przy pracy