Proszę wstać, Sąd idzie

Uczniowie klasy Vc wzięli udział  w symulacji rozprawy karnej, której przewodniczył  sędzia Paweł Filipiak, koordynator ds. mediacji.  Spotkanie odbyło się 15 marca 2019 roku w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

Tematem inscenizowanego procesu był spór między nastolatkami o kradzież i zniszczenie telefonu. Konflikt między nimi poprzedziło wzajemne obrażanie się w mediach społecznościowych.

Dzięki udziałowi w rozprawie uczniowie  poznali czynności procesowe i zasady wymagane w sądzie. Biorąc udział w naradzie mieli możliwość wypowiedzenia się  w sprawie wyroku. Dowiedzieli się również, że w sądzie obowiązuje  dress code, którego wytyczne zabraniają przychodzenia w stroju,  nielicującym z powagą instytucji.

Niesamowite wrażenie zrobiła na młodych ludziach sala ''S',' w ławach której zasiedli. Jest to  najlepiej  strzeżona i wyposażona sala rozpraw w łódzkim sądzie. Znajduje się w niej osobne pomieszczenie za szybami pancernymi, gdzie przebywają szczególnie groźni przestępcy.

Po zakończonej symulacji z uczniami spotkał się  policjant z  Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który przybliżył zebranym zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich oraz przedstawił sytuacje, w których mogą oni dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Na koniec funkcjonariusz Wydziału Konwojowego pokazał uczniom pomieszczenia  aresztu. Nie zabrakło też czasu na przymierzenie sędziowskiej togi i pamiątkowe zdjęcia.

Wizyta w łódzkim sądzie była doskonałą lekcją prawa i z pewnością uświadomiła naszym piątoklasistom, jak wiele podejmowanych przez nich działań może przynieść konsekwencje prawne.