IX edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

4 października nasza szkoła uczestniczyła w 9. edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).

Jest to bezpłatna akcja edukacyjna i odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

„Tabliczkowa wiedza” była sprawdzana w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie. Utworzyli oni specjalne Komisje Egzaminacyjne i zaopatrzeni w losy przepytywali kolegów oraz dorosłych.

Taka zamiana ról była bardziej stresująca dla… dorosłych. Uczniowie natomiast byli niezwykle zmotywowani pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywało się pod opieką nauczycieli matematyki, którzy czuwali nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

gazetka z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia komisja uczniowska sprawdza rozwiązania uczniowie z klasy 8b zaangażowani w akcję