Jeśli Twoje dziecko często wybudza się w nocy i jest niespokojne, zastanawiasz się zapewne, co jest przyczyną takiej sytuacji. Twój maluch może miał za sobą ciężki dzień w przedszkolu lub spotkała go nieprzyjemność – powodów może być wiele.

Aby Twoje dziecko spało spokojnie powinieneś zadbać o jego wyciszenie przed snem. Zamiast emocjonującej bajki na ekranie, poczytaj dziecku książeczkę, zainstaluj delikatne oświetlenie i zadbaj o to, aby wieczór sprzyjał budowaniu relacji pomiędzy wami – znajdź czas na rozmowę i przytulanie. Niemniej ważną kwestią jest wybór odpowiedniej pościeli dla Twojej pociechy. Na co zwrócić uwagę wybierając pościel z wypełnieniem dla dzieci?

Najlepsza pościel dziecięca z wypełnieniem powinna spełniać kilka warunków:

  1. Oddychające tkaniny i przewiewne wypełnienie kołdry. Kiedy malcowi jest za gorąco, może on się stale wybudzać, dlatego przewiewne i lekkie wypełnienie, szczególnie latem i wiosną jest tak ważne. Zimą natomiast nie przegrzewaj pomieszczeń. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, kup nawilżacz powietrza. Nie zapomnij też wietrzyć regularnie pokoi i wycierać nagromadzonego na półkach i podłodze kurzu.
  2. Gdy Twoje dziecko ma w nocy suchy kaszel i nie może zasnąć z tego powodu, możesz zaopatrzyć się w kołdrę z wypełnieniem antyalergicznym. Bardzo dobre parametry ma jedwab, tkaniny syntetyczne oraz czysta wełna. Na lato najlepszy będzie jedwab – wypełnienie jest lekkie i jednocześnie przewiewne, a włókna jedwabiu nie przyciągają kurzu i roztoczy. Wełnę wybierz na zimę, wówczas Twoje dziecko na pewno nie zmarznie!
  3. Zwróć uwagę, czy kołdrę Twojego malucha można prać w wysokich temperaturach. Gdy Twoje dziecko jest przedszkolakiem lub chodzi do żłobka, może się zdarzyć, że przyniesie do domu jakąś chorobę – owsiki czy wszy to dość częsty problem u kilkulatków. Wobec tego, pamiętaj, że będzie trzeba wyprać pościel dziecka w wysokiej temperaturze. Lepiej jest więc, gdy ma ona na tyle dobre parametry, że zachowa swoje właściwości także po praniu w wysokiej temperaturze.
  4. Oprócz tego zwróć uwagę na rozmiar kołdry. Do przedszkola potrzebujesz długiej kołderki, dopasowanej do leżaka, zaś do domu powinna ona być dopasowana rozmiarem do łóżeczka dziecięcego. Dla dziecka w wieku szkolnym możesz kupić kołdrę o większych wymiarach, która posłuży mu na dłużej. Jeśli szykujesz wyprawkę dla niemowlęcia, kup kołderkę z wypełnieniem bawełnianym i płaską poduszkę, która zminimalizuje niebezpieczeństwo utraty oddechu – zbyt grube i miękkie poduszki nie nadają się dla niemowląt, ale są odpowiednie dla dzieci, które już samodzielnie siedzą i potrafią stawiać pierwsze kroki.

Nawet najlepsza pościel z wypełnieniem dla dzieci wymaga jeszcze dokupienia poszewek – wybierz estetyczne i kolorowe tkaniny, które spodobają się Twojemu dziecku!