Informacja Administratora

Dziób w dziób

23 czerwca w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana premiera przedstawienia „Dziób w dziób”. W rolach głównych wystąpiły uczennice z klasy 5a – Martyna Czerwiec, Lena Dulas, Hanna Kierner, Milena Płocka, Katarzyna Rajska, Anna Siemińska, Milena Trzeciecka, Lena Więcław oraz Otylia Wójciak.

Sztukę obejrzeli koledzy i koleżanki z klas 1-3, dla których była to kolejna lekcja o tolerancji i szacunku, który należy się każdemu niezależnie od tego kim jest i jak wygląda. Zobaczyli co przeżywa i jak czuje się ktoś odrzucony przez grupę.

Pomysł wystawienia sztuki narodził się kiedy dziewczyny uczęszczały do klasy trzeciej. Pani Iwona Ciechowicz, ówczesna wychowawczyni, dostrzegła talent i temperament swoich uczennic. Wraz z Anną Kabat zgłosiły innowację pedagogiczną W poszukiwaniu emocji. Zakładała ona nie tylko pracę nad przygotowaniem przedstawienia, ale również poznanie artystycznej i technicznej strony funkcjonowania teatru. Dziewczyny wzięły udział w warsztatach organizowanych w Teatrze Pinokio. Uczyły się rozpoznawać, nazywać i pokazywać emocje stopniowo pokonując swoją nieśmiałość na scenie podczas zajęć dodatkowych w szkole. Niestety pandemia odebrała możliwość dokończenia założeń innowacji w wyznaczonym terminie.

W bieżącym roku szkolnym uczennice wyraziły chęć dokończenia i wystawienia sztuki. Prace nad scenariuszem rozpoczęły się w marcu. Co tydzień, po lekcjach w piątki, kiedy większość uczniów opuszczała mury naszej szkoły, dziewczyny zabierały się do pracy i ćwiczyły pod okiem pani Anny Kabat. Prawie zawsze były w komplecie, a ich zaangażowanie i wzajemne wspieranie się było wręcz wzruszające. Aktywnie uczestniczyły w każdy etapie przygotowań przedstawienia i nigdy nie brakowało im nowych pomysłów, zapału i radości. Rekwizyty i scenografię w dużej mierze przygotowały samodzielnie i przede wszystkim wspólnie. Swoją postawą pokazały, że rozumieją najważniejsze przesłanie płynące z wystawionej sztuki i potwierdziły, że razem można więcej.

Radosław Krzyżowski powiedział kiedyś „Może to trywialne, ale w teatrze nie zawsze chodzi o sam spektakl. Czasami ważniejsze jest spotkanie.”   Ja ze swojej strony bardzo dziękuję pani Iwonie Ciechowicz oraz wszystkim uczennicom z klasy 5a, które z czystym sumieniem mogę nazwać aktorkami, za każde spotkanie, które było dla mnie czystą przyjemnością.

Anna Kabat