Informacja Administratora

Europejski Dzień Języków Obcych

Każdego roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy.

Europa to kontynent charakteryzujący się  niezwykłym bogactwem językowym – oprócz ponad 200 języków europejskich występuje tu także duża liczba języków, którymi posługują się  obywatele  pochodzący z innych kontynentów.

Uczenie się  języków daje  korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie  ta nauka stwarza.

Z okazji święta Języków Obcych organizowane są liczne wydarzenia – imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe.

Celami święta są przede wszystkim:

ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;

propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;

propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy;

Również nauczyciele języków obcych w naszej szkole zorganizowali obchody tego dnia tak, by uczniowie mogli zapoznać się z kulturą tego święta i sami poznali powody by uczyć się języków obcych.

Zarówno klasy młodsze jak i starsze , miały okazję wysłuchać pogadanki tematycznej "O Dniu Języków Obcych" oraz ciekawostek nt. samej Wielkiej Brytanii. Uczniowie następnie odpowiadali na pytania dotyczące wysłuchanej lekcji. Powtarzając łamańce językowe przekonaliśmy się, że nasz język ojczysty wcale nie należy do najłatwiejszych.

Na szkolnych korytarzach, zostały przygotowane gazetki szkolne w których mogliśmy poczytać ciekawostki o "Dniu Języków Obcych", poćwiczyć znajomość słownictwa w różnych językach oraz wykonać karty pracy.

A czy Ty potrafisz powtórzyć te zdania?

• I cóż, że się cieszysz, że się czeszesz w Szwecji?
  • Strzelec Strzałkowski wystrzelił nie celując lecz strzaskał gałąź nie ustrzeliwszy cietrzewia
  • Na półce stoją butelki oetykietkowane i nieoetykietkowane
  • Koszt poczt w Tczewie
  • Pchła pchłę pchła, pchła przez pchłę płakała, że pchła pchłę pchała