Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Europejski Dzień Języków Obcych

Każdego roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy.

Europa to kontynent charakteryzujący się  niezwykłym bogactwem językowym – oprócz ponad 200 języków europejskich występuje tu także duża liczba języków, którymi posługują się  obywatele  pochodzący z innych kontynentów.

Uczenie się  języków daje  korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie  ta nauka stwarza. 

Z okazji święta Języków Obcych organizowane są liczne wydarzenia – imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe.

 

Celami święta są przede wszystkim:

ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;

propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;

propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy;

Również nauczyciele języków obcych w naszej szkole zorganizowali obchody tego dnia tak, by uczniowie mogli zapoznać się z kulturą tego święta i sami poznali powody by uczyć się języków obcych.

Zarówno klasy młodsze jak i starsze , miały okazję wysłuchać pogadanki tematycznej "O Dniu Języków Obcych" oraz ciekawostek nt. samej Wielkiej Brytanii. Uczniowie następnie odpowiadali na pytania dotyczące wysłuchanej lekcji. Powtarzając łamańce językowe przekonaliśmy się, że nasz język ojczysty wcale nie należy do najłatwiejszych.

Na szkolnych korytarzach, zostały przygotowane gazetki szkolne w których mogliśmy poczytać ciekawostki o "Dniu Języków Obcych", poćwiczyć znajomość słownictwa w różnych językach oraz wykonać karty pracy.

A czy Ty potrafisz powtórzyć te zdania?

  • I cóż, że się cieszysz, że się czeszesz w Szwecji?
  • Strzelec Strzałkowski wystrzelił nie celując lecz strzaskał gałąź nie ustrzeliwszy cietrzewia
  • Na półce stoją butelki oetykietkowane i nieoetykietkowane
  • Koszt poczt w Tczewie
  • Pchła pchłę pchła, pchła przez pchłę płakała, że pchła pchłę pchała
  • Kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudząc bruk, a przy kranie, robiąc pranie, królik
  • Kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudząc bruk, a przy kranie, robiąc pranie, królik
  • Kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudząc bruk, a przy kranie, robiąc pranie, królik gra na fortepianie