Informacja Administratora

Kultura Krajów Anglojęzycznych - Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka - Saint Patrick's Day, jest narodowym religijnym świętem Irlandii. Co roku obchodzone jest 17 marca na cześć patrona tego kraju Świętego Patryka.

Kim był Święty Patryk?

Święty Patryk urodził się w IV wieku w Wielkiej Brytanii. Historia głosi że w wieku 16 lat został porwany i przewieziony do Irlandii. Tam ponoć spędził 6 lat. Według doniesień zajmował się wypasem owiec. Legenda mówi, że natchnął go Bóg i udało mu się uciec z wyspy. Po kilku latach, Święty Patryk został księdzem, powrócił do Irlandii i przy pomocy trójlistnej koniczynki - z ang: shamrock - (Święta Trójca : Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty) nawracał pogan na chrześcijaństwo. Święty Patryk zmarł 17 marca 461 roku i właśnie ten dzień jest świętem dla Irlandczyków.

Jak obchodzony jest Dzień Świętego Patryka?

W Irlandii jest to dzień wolny od pracy. Najważniejszą tradycją tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym - podobno gdy nie założy się koloru zielonego zostanie się uszczypniętym. Kolor zielony jest symbolem trawiastego krajobrazu wyspy, nawiązuje także do koniczyny która wiązana jest właśnie ze Świętym Patrykiem. Sama Irlandia zwana jest Zieloną Wyspą. W wielu miastach organizowane są liczne pochody, parady i festyny. Budynki podświetlane są na zielono, również rzeki są farbowane na ten kolor. Tradycja obchodzenia Dnia Świętego Patryka znana jest również w Polsce np. w Gdańsku podświetlane na zielono zostają niektóre ważniejsze monumenty takie jak: Kotwica czy wiadukt; w Poznaniu : Stadion Miejski i Ratusz. W innych krajach święto to związane jest głównie z pokazami tańców Irlandzkich oraz słuchaniem Irlandzkiej muzyki i ulicznymi paradami.

Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów celebrowania Dnia Świętego Patryka. Celem tego świętowania było przede wszystkim poznanie i poszanowanie innych kultur panujących w krajach anglojęzycznych. Organizatorkami wydarzenia były p. Paulina Supera oraz pani Klaudia Janowska.

Świętowanie zaczęliśmy nieco wcześniej od konkursu ogłoszonego w klasach 1-3 w dniu 5. 03. 2021. Prace należało wykonać do 15.03.2021.

Klasy młodsze miały za zadanie wykonanie plakatów nawiązujących do tego właśnie święta. Najpierw jednak każda z klas musiała odgadnąć na jaki temat będą wykonywać prace:

Konkurs klasy 1 : TĘCZA

Na niebie po deszczu lśni nam

Kolorów ma wiele tam

Co to jest czy już wiecie?

Spróbujcie - odgadniecie!

Klasy 2 : SKRZAT

To mały stworek i ciekawy

Z tęczą łączą go pewne sprawy

Pilnuje garnca ze złotem

Zgadnięcie już chyba nie będzie kłopotem?

Klasy 3: SZCZĘŚCIE

Przedmioty różne przynoszą TEN stan

Jesteśmy wtedy zadowoleni mówię wam

Czy to podkowa czy koniczyna

Trzymajmy kciuki, tak też się zaczyna.

Wszystkie klasy poradziły sobie świetnie. Jednak na ogłoszenie wyników konkursu trzeba jeszcze chwilkę poczekać :)

Dzień Świętego Patryka obchodziliśmy w szkole 16.03.2021. Wszyscy uczniowie klas 1-3 oraz nauczyciele uczący poproszeni byli o ubranie się na zielono. Następnie, dwoje uczniów z klasy 3b oraz 3c, opowiadali każdej z klas o Dniu Świętego Patryka. Przybliżając kulturę tego święta, uczniowie poznawali kim był Święty Patryk oraz jak świętuje się ten dzień w krajach anglojęzycznych. Każda klasa otrzymała karty pracy związane z tym Dniem, które zobowiązani byli rozwiązać by otrzymać 'skarb skrzata'. Poniższe zdjęcia ukazują naszą zabawę.