Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Lekcja języka polskiego

W czasie piątkowej lekcji języka polskiego uczniowie kl. VIIc przenieśli się online do wrocławskiej kamienicy, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Dzięki temu poznali przebieg podróży Sienkiewicza do Ameryki. Nasz noblista rozważał pozostanie na tym kontynencie, gdyż fascynował go on swą świeżością tempem życia.

Siódmoklasiści wysłuchali też opowieści o zaczytanym latarniku i wpływie Pana Tadeusza na jego losy. Okazuje się, że "lokowanie produktu", jak żartobliwie określiła prowadząca, zapewniło Panu Tadeuszowi znaczący wzrost popularności. Wszystkich zaskoczyła informacja, że ta epopeja w czasach Sienkiewicza nie cieszyła się uznaniem. Postrzegano ją jako utwór gawędziarskprzegadanyMickiewicza ceniono za inne jego dzieło – "Dziady".

W części warsztatowej młodzież porównywała rękopis "Latarnika" z tekstem drukowanym oraz wyszukiwała na starych mapach Aspinwall, w którym osiadł Skawiński.

Termin lekcji muzealnej nie był przypadkowy. To właśnie w maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. My ten czas spędziliśmy w kameralnych wnętrzach, utrwalając treść lektury obowiązkowej.