Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Napisz limeryk

Każdego roku,12 maja, obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Limeryków.

                                           Czy wiecie co to są limeryki?

Limeryki są to krótkie, żartobliwe wierszyki,oparte na groteskowym dowcipie. To takie igraszki słowne. Mają określoną budowę. Tworząc je należy przestrzegać ściśle określonych reguł. 

    Muszą mieć zawsze pięć wersów. W pierwszym wersie przedstawia się głównego bohatera i miejsce akcji. Najczęściej kończy się on nazwą miejscowości.

    W następnej linijce trzeba zawiązać akcję. Musi się w niej być zapowiedź dramatu, konfliktu,kryzysu. Może się też w niej pojawić druga postać. 

   Trzeci i czwarty wers jest zawsze krótszy. To tu rozgrywa się zasadnicza akcja.

   Ostatni wers przynosi rozwiązanie,najlepiej nieoczekiwane i zabawne.

     

      Musimy też pamiętać, że w limeryku dwa pierwsze wersy oraz  ostatni  rymują się ze sobą i mają jednakową liczbę sylab akcentowanych.

      Wersy trzeci i czwarty też się rymują i mają jednakową liczbę sylab akcentowanych , jednak jest ich mniej ( zwykle o jedną ) niż w pozostałych wersach.

                                       

Oto przykładowy limeryk.

               Pewien Waldek z Kościerzyny,

              lubił oglądać sklepowe witryny,

              chodził po mieście 

              marząc o cieście, 

             niestety w sklepie były tylko cytryny. 

 

Może sami spróbujecie ułożyć limeryk. To może być wspaniała zabawa. 

Zapraszamy do niej wszystkich czytelników, uczniów i pracowników szkoły oraz rodziców.  Może odnajdziecie w sobie kolejny talent?

                            Utworzone limeryki można przesłać na adres

                                   wbibliotekasp2koluszki@wp.pl