KLAUZULA INFORMACYJNA

Projekty Uniwersytetu Dzieci

Nauczyciele klas I – III od kilku lat współpracują z Uniwersytetem Dzieci i realizują różnorodne projekty  stworzone specjalnie dla uczniów. Również w tym roku szkolnym 2021/2022 klasy młodsze wraz z nauczycielami zainspirowali się pomysłami i wybrali coś dla siebie.

Projekty realizowane w tym roku szkolnym:

„Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?” realizują klasy 1b, 1c i 2c

Scenariusze lekcji, które będą  realizowane są ze sobą powiązane motywem detektywistycznym, który rozbudzi ciekawość uczniów i zwiększy w nich chęć uczenia się i poznawania świata. Na każdej lekcji uczniowie będą mieli  inną zagadkę,  którą postarają się rozwiązać. Scenariusze lekcji dotyczą różnych dziedzin nauki, ale łączy je potrzeba poszukiwania wiedzy i praca zespołowa. Wszystkie zajęcia rozwiną u uczniów umiejętność formułowania wniosków na podstawie własnych doświadczeń.

„Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?”  wybrała klasa 1a.

Podczas realizacji tego projektu uczniowie będą trenować pracę indywidualną i w zespole, rozwiną swoją kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia. Zobaczą, że warto nie tylko pytać, ale też poznawać świat wszystkimi zmysłami.

„Ekologia. Jak chronić środowisko?” realizuje klasa 3d.

Podczas lekcji uczniowie będą prowadzić obserwacje przyrodnicze. Dowiedzą się, jak chronić środowisko i czym jest klimat. Będą także pracować kreatywnie, nadając nowe życie zużytym przedmiotom. Zajęcia pomogą im trenować kompetencje społeczne i rozszerzą ich wiedzę przyrodniczą.

„Superbohaterzy nauki. Dokąd może nas zaprowadzić ciekawość?” to projekt realizowany przez klasy 3a i 3b

Podczas lekcji uczniowie poznają mechanizmy działania wielu zjawisk przyrodniczych: dowiedzą się, dlaczego statek unosi się na wodzie, skąd się bierze para wodna czy jak działa fala dźwiękowa. Będą trenować również współpracę i samodzielne myślenie. Zyskają poczucie, że każdy może wpaść na świetny pomysł, a nauka to niekończąca się przygoda!

„Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?” wybrała klasa 3c.

Podczas zajęć  uczniowie zagrają na własnoręcznie przygotowanych instrumentach, stworzą układ taneczny i dźwiękową scenografię teatralną. Dzięki projektowi rozwiną w sobie potrzebę obcowania z muzyką oraz poczują przyjemność z jej aktywnego słuchania i tworzenia. Dodatkowo, zdobędą wiedzę o innych dziedzinach sztuki, które łączą się z muzyką.