Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Proszę wstać, Sąd idzie

Uczniowie klasy Vc wzięli udział  w symulacji rozprawy karnej, której przewodniczył  sędzia Paweł Filipiak, koordynator ds. mediacji.  Spotkanie odbyło się 15 marca 2019 roku w Sądzie Okręgowym w Łodzi.  

Tematem inscenizowanego procesu był spór między nastolatkami o kradzież i zniszczenie telefonu. Konflikt między nimi poprzedziło wzajemne obrażanie się w mediach społecznościowych.

Dzięki udziałowi w rozprawie uczniowie  poznali czynności procesowe i zasady wymagane w sądzie. Biorąc udział w naradzie mieli możliwość wypowiedzenia się  w sprawie wyroku. Dowiedzieli się również, że w sądzie obowiązuje  dress code, którego wytyczne zabraniają przychodzenia w stroju,  nielicującym z powagą instytucji.

Niesamowite wrażenie zrobiła na młodych ludziach sala ''S',' w ławach której zasiedli. Jest to  najlepiej  strzeżona i wyposażona sala rozpraw w łódzkim sądzie. Znajduje się w niej osobne pomieszczenie za szybami pancernymi, gdzie przebywają szczególnie groźni przestępcy.

Po zakończonej symulacji z uczniami spotkał się  policjant z  Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który przybliżył zebranym zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich oraz przedstawił sytuacje, w których mogą oni dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Na koniec funkcjonariusz Wydziału Konwojowego pokazał uczniom pomieszczenia  aresztu. Nie zabrakło też czasu na przymierzenie sędziowskiej togi i pamiątkowe zdjęcia.

Wizyta w łódzkim sądzie była doskonałą lekcją prawa i z pewnością uświadomiła naszym piątoklasistom, jak wiele podejmowanych przez nich działań może przynieść konsekwencje prawne.