Informacja Administratora

Tydzień Bibliotek

Jedną z propozycji naszej biblioteki w ramach Tygodnia Bibliotek jest aktywne czytanie książki pt. „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki”. Dzieci z klas I-III najpierw odszyfrowują jej tytuł i wykonując różne zadania odnajdują ją na półce. Potem poznają ciekawostki o jej twórcach – autorze i tłumaczce. Następnie rozwiązują rebus, aby poznać imię bohatera. Podają jak poprawnie je zapisać. Po tych wspólnych działaniach rozpoczynają aktywne czytanie, bardzo uważnie słuchają czytania pani bibliotekarki i przyglądają się ilustracjom. Na bieżąco dzielą się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i odpowiadają na zadane pytania. Niektóre fragmenty książki ilustrują mimiką i gestem, wymyślają scenki. Wskazują książki, które mógłby pożreć bohater, w ten sposób utrwalają sobie rodzaj i układ książek zgromadzonych w naszej bibliotece. Po zakończeniu czytania, wyjaśniają co to znaczy „pożerać książki” i podają argumenty przemawiające za stwierdzeniem dlaczego warto czytać. Potem w grupach wykorzystując wylosowane wyrazy układają opowiadania, które mógłby przeczytać bohater książki – Henio. Po prezentacji opowiadań w milczeniu jeszcze raz przedstawiają za pomocą pantomimy historię Henia, którą kończą wspólnym okrzykiem „czytanie jest super”.

Inną propozycją biblioteki są zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Wszystkie klasy poznają historię powstania japońskiego teatru w pudełku, oglądając film edukacyjny. Klasy I następnie uczestniczą w  spektaklu „Szukając Marudka”, aktywnie włączając się w przedstawienie, dodają swoje spostrzeżenia, wyrażają emocje bohatera, mówią o jego zachowaniu i udzielają mu rad. Klasy II i III poznają historię „Kotki Milusi”, a starsze klasy mają możliwość sami stworzyć karty i napisać własną opowieść kamishibai.

Klasy IV-VIII oglądają film „Magiczne drzewo. Połykacze książek”, podejmują dyskusję na temat jego fabuły.  Zapoznają się także z procesem, jaki zachodzi w mózgu człowieka podczas czytania. Uświadamiają sobie, dzięki temu wagę czytania w ich rozwoju intelektualnym.

Rozpoczęta została też całoroczna akcja „Mądrość książki”. Uczniowie wypisują z wypożyczonych książek ważne dla siebie cytaty, które są zachętą dla innych czytelników do sięgnięcia po tę decyzję.

Z okazji Tygodnia Bibliotek powstał plakat reklamujący bieżącą ofertę naszej biblioteki. Uczniowie stworzyli zakładki z hasztagami inspirującymi do czytania. Rozpoczęta  Przez cały tydzień na chętnych uczniów czekają drewniane plansze do rozgrywek w mankalę. Gadżetem cieszącym się dużą popularnością jest „uskrzydlony fotel”, na którym mogą spocząć tylko osoby, czytające książkę.