Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wycieczka klas czwartych do Torunia

24 października wszystkie klasy czwarte udały się na wycieczkę autokarową do Torunia. Wtorkowe przygody rozpoczęły się w Muzeum Piernika, gdzie w ramach warsztatów każdy uczestnik wycieczki mógł własnoręcznie zagnieść ciasto, rozwałkować, zamknąć w ozdobnej formie i przygotować swój pamiątkowy piernik. W oczekiwaniu na wypieczenie się ciasteczek – słuchaliśmy opowieści z czasów sięgających średniowiecza, aż do przełomu XIX i XX wieku, oglądaliśmy oryginalne maszyny służące do wypieku pierników, zabytkowe piece i wsłuchiwaliśmy się  w tradycje i wierzenia związane z toruńskimi specjałami.

Po wyjściu z muzeum czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po Starym Mieście. Oczywiście najchętniej fotografowanym był Dom Kopernika i Ratusz Staromiejski. Każdy miał również okazję przekonać się, czy średniowieczna baszta miejska, zwana Krzywą Wieżą, naprawdę jest pochylona.  

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Planetarium. Tam właśnie wybraliśmy się w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Zobaczyliśmy, jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu oraz sprawdzaliśmy, czy w kosmosie można spotkać istoty pozaziemskie. Ten wyjątkowy spektakl w ciemnościach kopuły Planetarium zrobił na dzieciach fenomenalne wrażenie. Miejmy nadzieję, że rozbudzi jeszcze większe zainteresowanie zjawiskami i tajemnicami Wszechświata.

 Z miasta słynącego z wyrobu pierników trudno byłoby wrócić bez, pachnących cynamonem, goździkami i miodem, słodkości.  Dlatego też odwiedziliśmy firmowy sklep z piernikami toruńskimi. Ostatnią atrakcją była wizyta w uwielbianej przez dzieci restauracji McDonald. Z bagażem wspomnień i przeżyć bezpiecznie wróciliśmy do Koluszek.