Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Wycieczka klas ósmych

W dniu 29.10.2021 r. klasy: 8a, 8d i 8e odwiedziły Tarnowskie Góry, miasto leżące w województwie śląskim. Celem naszej podróży było zwiedzenie Sztolni "Czarnego Pstrąga" i Zabytkowej Kopalni Srebra, które zostały wpisane  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Pierwszy obiekt wycieczki zwiedzaliśmy płynąc łodziami. Towarzyszyli nam panowie przewodnicy, którzy przybliżyli historię Sztolni "Czarnego Pstrąga”. Odwiedzone przez nas miejsce stanowi zaledwie nieduży fragment podziemnego świata tarnogórskiego- „Głębokiej Sztolni Fryderyk”.
W górnictwie tamtejszych stron próbowano uporać się z napływającą  nieustannie wodą. Wykorzystując spadek terenu, gwarkowie (dawni górnicy) kuli długie korytarze (ganki) odwadniające, które swój wylot miały w miejscach najniżej położonych.
Kolejną atrakcją turystyczną w naszym programie była Zabytkowa Kopalnia Srebra, ukazująca labirynt wykopalisk górniczych, pozostałych po dawnych kopalniach. To właśnie bogactwa naturalne tej ziemi - srebro, cynk i ołów postawiły Tarnowskie Góry w szeregu najświetniejszych miast Śląska.
Długość trasy, którą przemierzyliśmy to 1700 metrów. Szlak swym kształtem przypomina trójkąt, którego wierzchołkami są trzy szyby : "Anioł", "Żmija"
i "Szczęść Boże". W czasie niezwykłej wędrówki oglądaliśmy pochodzące z XVIII i XIX wieku wyrobiska górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. 270 metrów podziemnej trasy pokonaliśmy łodziami.
Podczas wycieczki podziwialiśmy nie tylko uroki podziemnego świata, ale też z przyjemnością korzystaliśmy z pięknej jesiennej pogody podczas spaceru po tarnobrzeskim parku.