Sprawy księgowe są załatwiane w firmach na kilka różnych sposobów. W tym momencie raczej już nikt nie próbuje zajmować się nimi na własną rękę. Stąd też na co dzień świadczy je dla przedsiębiorców albo zewnętrzne biuro księgowe albo księgowy zatrudniany do firmy. Tylko która z tych dwóch opcji okaże się lepszym rozwiązaniem? Czy będzie to zatrudnienie księgowego u siebie na stałe czy jednak systematyczne korzystanie z usług biur rachunkowych?

Księgowość – w czyje ręce oddać?

Wybór zależy od tego, jakie są aktualne potrzeby i wymagania firmy. Jeżeli bowiem dopiero zaczyna ona działać na rynku, najprawdopodobniej biuro rachunkowe okaże się dla niej w zupełności wystarczające. Czy też mówiąc inaczej – opcją bardziej korzystną, tańszą. Tak naprawdę właściciel jednoosobowej działalności początkowo może próbować samodzielnie zarządzać księgowością, skoro w jego przypadku nie będzie ona jakoś szczególnie skomplikowana. Może polegać na programie do księgowości, który wspomoże go w działaniach. Wypełnianie pewnych podstawowych ksiąg czy rozliczeń podatków jest do wykonania przez każdego. Zajmuje to jednak czas i nie wszyscy chcą go marnować na księgowość. Tym bardziej, że usługi biur księgowych nie są zbytnio wygórowane cenowo.

Sprawy komplikują się jednak wraz z upływem czasu. Gdy firma się rozrasta, jej księgowość staje się znacznie bardziej złożona. Wtedy zaleca się oddelegować ją jakiemuś księgowemu, którego zatrudni się do firmy na stałe i z którego pomocy zawsze można będzie skorzystać. Oczywiście można wciąż korzystać z zewnętrznych firm od księgowości. Pytanie co się bardziej opłaci. Im więcej pracowników w firmie i dokumentów, tym wyższa płatność co miesiąc na konto biura rachunkowego. W pewnym momencie dochodzi więc do sytuacji, że tańszym oraz wygodniejszym rozwiązaniem będzie mieć księgową na etacie. Taką osobę zawsze ma się pod ręką i można z nią omówić twarzą w twarz każdą pojawiającą się kwestię księgową. To dla niektórych ma duże znaczenie, więc w sytuacji gdy cenowo oba rozwiązania wychodzą podobnie – wolą mieć pracownika od księgowości u siebie niż współpracować dalej z biurem księgowym.

Zobacz opcje współpracy: Biuro Rachunkowe Talented Księgowość – Kraków