Dotknęła Cię tragedia? Zmarła jedna z Twoich bliskich osób, a Ty czujesz, że nie jesteś gotów, aby sprostać najtrudniejszemu zadaniu, jakim jest pochówek? Nie przejmuj się! Szok, który towarzyszy nam podczas śmierci, jest bardzo duży, jednak z czasem stopniowo odpuszcza, a my jesteśmy w stanie usiąść i rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy, jakie spotkamy na swojej drodze.

Nikt z nas, nie jest gotów pochować bliskich. Często nie wiemy nawet, od czego zacząć, w końcu do zrobienia jest tak wiele, począwszy od odebrania aktu zgonu, aż do samego pochówku. O czym pamiętać w tym trudnym momencie? Jak zorganizować pogrzeb? Jaki zakład pogrzebowy wybrać, oraz gdzie pochować bliskich? Postaramy się w tym krótkim poradniku pomóc Ci zrobić pierwsze kroki, by ten okres był mniej stresujący i obciążający.

Organizowanie pogrzebu, czyli od czego zacząć?

Po śmierci, rodzina zmarłej osoby, zobowiązana jest do odebrania aktu zgonu, co automatycznie rozpoczyna procedurę pochówku. Osoba, która podpisze odebranie dokumentów, zobowiązana jest zająć się organizacją ceremonii pogrzebowej na własny koszt. Kiedy pierwszy raz mamy styczność ze śmiercią, często nie wiemy, co dalej z tym zrobić. Gdzie się udać, jak załatwić pogrzeb, no i od czego tak naprawdę zacząć. Najlepiej udać się od razu do zakładu pogrzebowego. Dlaczego? Wybrana firma pogrzebowa, po dostarczeniu niezbędnych dokumentów takich jak akt zgonu, dowody osobiste osoby zmarłej i osoby zajmującej się pochówkiem oraz odpowiednimi uprawnieniami, wypełnionymi na miejscu, zajmie się wszystkim za nas. To właśnie pracownik w imieniu osoby opłacającej pochówek, dostarczy wymagane dokumenty do urzędu stanu cywilnego, zajmie się transportem ciała, skontaktuje się z zarządem cmentarza i rozlicza opłaty związane z pogrzebem, na przykład poprzez złożenie wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego.

Cmentarz ma znaczenie, dlatego koniecznie sprawdź, jak wybrać cmentarz, na którym spocznie osoba zmarła.

Niektórym osobom wydaje się, że wybór cmentarza, na którym zostanie pochowany zmarły nie ma znaczenia. To ogromny błąd. Co jest istotne podczas wyboru właściwego cmentarza? Między innymi jego rodzaj. Bardzo ważne jest, aby wybrać, czy ma być to cmentarz komunalny czy też parafialny. Najczęściej, cena za pochówek na tych cmentarzach znacząco się różni, a w przypadku cmentarza parafialnego, cena ustalana jest przez kościół, który zarządza terenem. Również koszt utrzymania grobu na tych cmentarzach się różni, Cmentarz komunalny ma zdecydowanie niższe opłaty. Równie istotnym czynnikiem podczas wyboru cmentarza, jest również jego lokalizacja. Zarówno podczas organizowania pogrzebu, jak i po, lokalizacja ma ogromne znaczenie. Łatwy dojazd, umożliwia rodzinie odwiedzenie grobu, lub wykonanie tam czynności, które mają na celu jego pielęgnację. Jeśli cmentarza posiada kaplicę, jest to jeden z najlepszych cech, jakie może posiadać. Podczas pogrzebu, rodzina na spokojnie może pożegnać się ze zmarłym, posolić, czy po prostu posiedzieć w obecności bliskiej osoby ten ostatni, najważniejszy raz. To bardzo istotne dla osób, które przeżywają żałobę. Zwróć też uwagę, jaki jest charakter pochówku, czy na cmentarzu można chować trumny lub urny, bo tego typu wytyczne, ustala zarządca cmentarza. Jeśli podjęcie decyzji Cię przytłacza, nie spiesz się! Porozmawiaj z Twoimi bliskim, zapytaj o radę pracownika zakładu wybranego  pogrzebowego, który być może, ułatwi Ci podjęcie decyzji, która jest ogromnie ważnym aspektem, podczas pochówku osoby zmarłej.