Róże wielkokwiatowe zwane inaczej szlachetnymi to uwielbiane przez nas kwiaty zrywane do wazonu. Charakteryzują się dużym, eleganckim kwiatem o bardzo szlachetnym kształcie, Osadzone są pojedynczo lub po kilka na długiej łodydze. Jeżeli zostaną ścięte, gdy są jeszcze nie rozkwitnięte to w wazonie bardzo pięknie rozkwitają. A co najważniejsze mają bardzo szeroką gamę kolorystyczną. Jedni uważają, że są one trudne w uprawie, a inni wręcz przeciwnie. Na pewno nie są to najmniej wymagające róże, ale wszystko tak naprawdę zależy od odmiany.

Wymagania róż wielkokwiatowych

Z całą pewnością róża ta wymaga żyznego podłoża oraz słonecznego stanowiska. Jeżeli chcemy, aby kwiaty były zdrowe i pięknie rosły unikajmy sadzenia róż w miejscach, gdzie na liściach będzie długo utrzymywała się rosa. Jedynie słońce i wiatr są gwarancją, że wilgotne liście róż będą szybko osuszane, a będzie to zapobiegało powstawaniu na nich grzyba. Jeżeli hodujemy kwiaty, które bardzo często będą ścinane musi zadbać o zastosowanie odpowiedniej wysokiej dawki nawozów mineralnych, najlepiej podawanych w okresie wiosennym, ale nie później niż w okresie do końca czerwca. Róże te lubią być sadzone w grupach po kilka krzewów, ponadto wyglądają one bardzo efektownie.

Odmiany warte naszej uwagi

Polecane odmiany róż wielkokwiatowych to: róża wielkokwiatowa Ascot, róża wielkokwiatowa Acapella, róża wielkokwiatowa Aphrodite, Róża kwiatowa Aquarell, róża wielkokwiatowa J. W. Von Goethe, róża wielkokwiatowa Nostalgie. Róże te mogą być jednobarwne, jednak dwubarwne róże prezentują się dużo lepiej. Występują w odcieniach czerwieni, różu, kremu, białego, pomarańczowego lub w połączeniu tych kolorów. Sprawdzając ofertę szkółki róż warto zasięgnąć opinii o konkretnych gatunkach róż. Cenowo sadzonki róż prezentują się również bardzo dobrze. Pamiętajmy jednak, że szukając odpowiednich sadzonek warto zainwestować w dobre, ale przede wszystkim zdrowe krzewy, bowiem przy odpowiedniej dbałości o róże jest to wydatek na bardzo długie lata.

Szlachetne krzewy, które cieszą oko

Róże wielkokwiatowe choć w części trudne w uprawie nie bez powodu są nazywane szlachetnymi. Uchodzą one za królowe wśród kwiatów. Pełne kielichy i delikatny piękny zapach na pewno złagodzą nam trudy uprawy, bo choć może i nie są najbardziej odpornymi różami, ale są najbardziej zmysłowymi i charyzmatycznymi z wszystkich róż. Najłatwiejsze w uprawie są róże pnące, miniaturowe i okrywowe, jednak w porównaniu do róż wielkokwiatowych nie robią one, aż tak dużego wrażenia, przede wszystkim ze względu na swój rozmiar, bowiem są niskorosłe i mają dużo mniejsze kwiaty, natomiast wielkokwiatowa róża ma bardzo ładne pąki i świetnie prezentuje się ścięta i wstawiona do wazonu.