Śmierć bliskiej osoby to zawsze traumatyczne wydarzenie. Do stresu spowodowanego ciężką sytuacją dochodzi fakt konieczności zorganizowania pogrzebu. Ważnym elementem jest tutaj wybór odpowiedniego pomnika, tak, aby w godny sposób mógł on uczcić pamięć o zmarłym. Cena ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o nagrobki. Najtańszą i zarazem najsolidniejszą opcją są pomniki wykonane z granitu. Jeśli zastanawiasz się, czy się one charakteryzują i na co zwrócić szczególną uwagę, a także, czy warto postawić na inne surowce niż granit, koniecznie przeczytaj ten praktyczny poradnik.

Nagrobek z granitu – czy się wyróżnia?

Granit jest rodzimym surowcem, który wydobywany jest w polskich górach. Coraz częściej spotykamy się też w zakładach kamieniarskich z granitem chińskim. Warto tutaj zwrócić uwagę, że granit pochodzący z Chin może być nieco tańszą opcją niż polski surowiec, ale nie jest to regułą. W zakładzie kamieniarskim, gdzie zamawiamy pomnik możemy zapytać, skąd pochodzi granit i wówczas zdecydować się na ofertę. Pomniki granitowe wyróżniają się:

  • wysoką trwałością
  • twardością
  • są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak deszcz, mróz lub śnieg
  • nie chłoną wilgoci, dlatego woda nie wnika w głąb płyty i nie zamarza wewnątrz prowadząc do rozsadzania powierzchni pomnika
  • granit jest łatwy w utrzymaniu czystości
  • istnieje szeroki wybór kolorystyczny
  • można zamówić nagrobek o nieregularnych kształtach, klasyczny lub półokrągły
  • pomniki granitowe są tanie – zamówisz je za około 4 tysiące złotych

Inne tanie nagrobki – jakie surowce?

Popularne niegdyś pomniki z lastryko były stosowane w latach 70 tych i 80 tych. Obecnie rzadziej się je wytwarza. W Krakowie można jednak znaleźć zakłady kamieniarskie, które w dalszym ciągu zajmują się realizacją zamówień z lastryko. Inną alternatywą dla granitu może być piaskowiec. Pomniki tego typu prezentują się niezwykle estetycznie, schludnie i elegancko. Niestety, nie są one tak trwałe jak granit a niekorzystne warunki atmosferyczne powodują szybkie niszczenie płyty nagrobnej.

Podsumowanie

Tani nagrobek Kraków? Znajdziesz tu wiele ofert firm kamieniarskich i z pewnością dopasujesz ofertę do swoich możliwości finansowych (Polecamy KAMSO Kraków). Granit jest jednak materiałem, który wiedzie prym: jest niedrogi, pięknie wygląda (barwy od szarości poprzez zielenie, błękity, róże, czerwienie i czerń), łatwo go utrzymać w czystości. Pamiętaj, że do ceny ostatecznej trzeba doliczyć dodatkowe elementy, jeśli oczywiście się na nie zdecydujesz, takie jak: fotografie, krzyże, grawer lub kostka brukowa wokół pomnika i ławka.