W czasach masowych podwyżek niemal wszystkich usług poszukiwanie tańszych rozwiązań jest dosyć rozsądnym posunięciem. Szacuje się, że oświetlenie led zużywa o przynajmniej 80% mniej energii niż standardowe żarówki. Faktem pozostaje, że są nieco droższe, aczkolwiek duża oszczędność zużycia energii sprawia, że kwota za produkt bardzo szybko się zwraca. Jest to wobec tego rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Ponadto, oświetlenie led to całe spectrum możliwości począwszy od żarówek, a na spektakularnych taśmach w różnorodnych kolorach kończąc. Czym w rzeczywistości jest led?

Początki oświetlenia ledowego

Słowo led jest skrótem od Light-Emitting Diode, a zatem oznacza diodę, która emituje światło. Tego rodzaju patent powstał już w latach sześćdziesiątych XX ubiegłego wieku za sprawą amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka Juniora. To właśnie on wymyślił diodę elektroluminescencyjną i został uznany za wynalazcę oświetlenia led, które bardzo szybko przyjęło się na rynku, będąc poniekąd rewolucją w branży oświetleniowej i doskonałym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Z czasem okazała się wyjątkowym zamiennikiem dla wszystkich.

Jakie są zalety tego rodzaju oświetlenia?

Przede wszystkim ledowe oświetlenie oznacza dosyć solidną oszczędność. Jednorazowy wydatek w postaci nieco droższych żarówek zwróci nam się z nawiązką szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Z pewnością już pierwszy rachunek za prąd będzie tego najlepszym przykładem. Kolejną zaletą jest niebywała wręcz żywotność lamp ledowych. Szacuje się, że jedna żarówka może działać od piętnastu tysięcy godzin do nawet pięćdziesięciu tysięcy. A to oznacza, że decydując się na jedną żarówkę mamy pewność, iż następną będziemy musieli kupić dopiero po upływie kilku lat. Nawet w sytuacjach bardzo częstego korzystania z danej żarówki. Warto również wspomnieć, że żarówki led nie nagrzewają się aż tak bardzo jak inne źródła światła. Oczywiście, generują energię, a zatem ich temperatura się zmienia, aczkolwiek nieznacznie. Nigdy nie nagrzeją się do takiego stopnia, żebyśmy nie byli w stanie jej dotknąć, co zawsze miało miejsce w przypadku żarówek klasycznych. Warto również podkreślić, że żarówki ledowe nie posiadają czasu nagrzewania. W praktyce oznacza to tyle, że żarówka ledowa po włączeniu osiąga maksymalną moc światła. Osoby posiadające żarówki energooszczędne doskonale wiedzą, jakim utrudnieniem bywają, gdy na światło trzeba tak naprawdę czekać nawet kilka minut, ponieważ żarówka potrzebuje czasu na osiągnięcie maksymalnej mocy.